Tento polštářek si zamilujete! Je tak neuvěřitelně pohodlný. Vypodložíte si jím při odpočívání, čtení či relaxaci hlavu, nohy, ruce a nebolí vás kosti.
Já ho léta šiju svým těhotným kamarádkám, vybírám ty nejkrásnější látky, zdobím výšivkou a plním pohankovými slupkami. Ale můžete jen sešít tři kousky látky a vyplnit dutým rounem a máte ho hotový raz dva.
Nápad není můj! Střih a návod ano, ale nápad koluje po internetu a já se vsadím, že svého autora má, ale i když jsem ho kdysi pečlivě googlovala, tak jsem ho nenašla. Je to přesně ten jednoduše geniální nápad, z kterého se velmi snadno stane „to se tak šije“ a „inspirace Pinterest.“ Vzdávám tedy hold původnímu neznámému autorovi a k jeho úctě dodávám, že šít ho na prodej by podle mého názoru nebylo úplně fér.
Střih na polštářek si stáhněte kliknutím právě sem – KLIK
(Pdf dokument se otevře v novém okně a pak si ho stáhněte obvyklým způsobem do svého počítače. Střih je na A4 a je to čtvrtina budoucího střihového dílu.
Na mobilu se vám střih může prostě někam uložit do souborů, na počítači ho přímo uvidíte).
Ušít tento polštářek je docela jednoduché. Budete potřebovat:
- Látku – polštářek se skládá ze 3 částí, buď šijete z jedné nebo na každou část zvolte jinou látku. Na jednu část potřebujete obdélník látky velký 58 x 26 cm. Nejlépe volte příjemné (bavlněné či lněné) plátno vyšší gramáže.
- Duté vlákno jako výplň.
- Libovolně ještě termolín a pohankové slupky ( 3 x pytlíky po 160 g, cca 500 g)
- Libovolně bavlnky na vyšívání.

Vytiskněte si střih – je to 1/4 střihu na polštářek. Ideálně si na dvakrát složte papír velký 58 x 26 cm a vystřiženou 1/4 si na něj takto obkreslete a vystřihněte. Můžete ale čtvrtinu rovnou překreslovat na látku.

Takto potom střih vypadá celý.

Obkreslete si ho na látky a vystřihněte. Střih zahrnuje i švové záševky, takže šijte od kraje vždy ve stejné vzdálenosti, maximálně 1 cm.
Pokud budete na polštářek vyšívat, doporučuji si střih obkreslit, ale látku vystřihnout až, když budete mít výšivku hotovou, abyste větší kus látky pohodlně umístily do vyšívacího bubínku.

Takto jsem vyšívala já, umístila jsem vzor do levé části, ale pěkně vypadá i drobnější výšivka uprostřed kosti.

Na kratší straně kosti vyznačte si podle střihu přesně půlku.

Sešpendlete dva díly lícem k sobě a šijte sešijte od značky k značce okraj poloviny delší strany dílu.

Takto. Nezapomeňte na začátku a na konci vždy zapošívat.

Volnou polovinu takto odhrňte a nahoru přiložte třetí díl polštářku lícem na líc.

Sešpendlíte k sobě zase polovinu dvou dílů – vždy jen dvě vrstvy látky. Takže budete prošívat delší stranu ještě nesešitých látek. Zase od značky k značce.

Takto máte sešité a zbývá vám poslední šev – přeložíte sešitou stranu k té vrchní rovněž sešité a uvidíte:

Dva ještě nesešité díly, které nyní pečlivě k sobě přišpendlíte a ještě než, se pustíte do šití…

Vyznačíte si podobně jako na fotce místo k přerubení, které nebudete prošívat. Doporučuji nechat tak velkou díru, aby se vám do ní pohodlně vlezla ruka.

Tady pěkně vidíte, o co nám celou dobu jde. Tři díly sešité k sobě vždy ve své půli.

Takže máte sešité tři díly k sobě a můžete se pustit do přerubování. Při tomto rozměru není nutné švy nijak zastřihávat či dělat V zástřihy.

Touto dírou přerubíte polštářek pěkně v plné kráse na světlo světa.

Takto. V tuto chvíli můžete polštářek rovnou vycpat dutým vláknem – do měkka či do tvrda, jak samy uznáte za vhodné. Po vycpání byste díru zašily matracovým stehem (uvidíte na konci návodu). Anebo pro maximální pohodlí zvolíte trochu složitější způsob jako já:

Vystřihnete si ještě jednou tři díly tentokrát z tenkého termolínu.

A úplně stejným způsobem k sobě přišijete. Akorát pozor, otvor na přerubení si vyznačte podle hotového svrchního polštářku v úplně stejném místě.

A také přerubíte.

A teď termolínový polštářek nacpete do látkového dírou na díru.

Dutým rounem vycpete rohy polštářky na obou stranách. To jsem udělala z toho důvodu, aby růžky zůstaly pěkně pevné a vycpané, kdyby v nich byly jen pohankové slupky polštářek by v rozích nedržel tak pěkně (a dlouho) tvar.

Takto vypadá polštářek s vycpanými růžky.

Pokud vycpete růžky, budete ještě potřebovat 3 tato balení pohankových slupek – tedy zhruba 3 x 160 g pohankových slupek (cca 500 g).

Takto vypadají pohankové slupky a protože se podobně jako polystyrenové kuličky pěkně blbě vycpávají, ukážu vám jeden trik, jak na to.

Pomůžete si nějakou trubkou, třeba od vysavače! A tou pak sypete slupky postupně dovnitř.

Když máme vycpáno (a to trochu času vezme), zbývá nám už jen zapošít díru.

Nejdřív ručně matracovým stehem, který je na fotce krásně vidět, zašijeme termolín.

A pak stejně svrchní polštářek. Samozřejmě by polštářek šel upravit i do podoby (nejlépe všitím zipu do jednoho švu), aby se dala vrchní vrstva sundávat a prát, ale zip by trochu ubíral na pohodlnosti polštářku a navíc to není nutné. V případě slehnutí pohankových slupek, je možné díru vypárat a slupky vyměnit (a při tom třeba polštářek vyprat).

Už jste tento typ polštářku šily? Napište mi, jak se vám projekt líbí a pokud se do něj pustíte, budu moc ráda, když se pak s ním pochlubíte – třeba ve FB skupině Šití s Puntíkem.
Hodně radosti u šití! 🙂
P. S. : Všechny červené podtržené věty jsou klikací odkazy a dovedou vás přesně tam, kam říkají.
Často potkávám projekty a návody vydávané jako původní nápady a přitom nejsou. Povědomí o autorském právu i v rukodělné oblasti je ale rok od roku lepší. Samozřejmě může se stát, že dva lidé vymyslí nezávisle totéž, samozřejmě „vše už tu bylo“ a „nic nového vymyslet nejde“, jenže ono to tak šmahem vyřešit nejde a tu míru „inspirace vs kopírování“, když pak ty dvě věci vidíte vedle sebe, prostě pozná i laik.
Nakonec záleží nejvíc na svědomí tvůrce či tvůrce střihu a také na zvyšování povědomí věřejnosti, proto sama vždy upozorňuji na to, když nápad není můj, ale jen jsem vytvořila střih či návod, a samozřejmě žádné nepůvodní výrobky ani návody na výrobky sama neprodávám.
Puntíkovy originální projekty jsou do puntíku originál se vší pokorou, protože nápady mi chodí shůry a já je vlastně jen umím zhmotnit, jsem za ně vděčná a na neokoukanosti a původnosti projektů stavím celý svůj projekt Šití s Puntíkem.



kost vycpávám odstřižky
to je skvělý tip na recyklaci 🙂
S těmi odstřižky to je moc dobrý nápad, můžu se prosím zeptat jak asi musí být velké a z jakého materiálu?
Paní Ivana tu asi otázku nenajde, tak odpovím, že já bych použila jakékoli látkové odstřižky i od výztuh a nastříhala bych je spíš na menší kousky, aby to tam mělo objem a nelehalo to.