Malý kousek papíru, pět švů a máte hotovou klíčenku! Tuto maličkost si zamilujete, ozkoušejte si na ní, jak báječným materiálem je pratelný papír. A můžete si ji ušít i v ruce!

Chcete to pohodlněji, se zážitkem či dokonce jako dárek pro někoho tvořivého – vyzkoušejte klíčenku z mé sady na ruční šití. Najdete v ní úplně vše v krásné krabičc i s vytištěným návodem.

No a jak si ji ušijete bez sady?
Co budete potřebovat:

  • kousek pratelného papíru 24 x 10 cm velký – je lepší, když delší strana bude po směru stáčení a tak si také vystřihneme poutko na klíče (ale není to nutné). Lepší je standardní/hladký papír, protože je tužší a na klíčenku se myslím hodí více.
  • 2,5 cm až 3 cm velký kroužek na klíče
  • ještě jeden, pokud si budete chtít zakončit klíčenku s ním, nebo karabinku nebo plastovou patentku či druk
  • jehlu na jeansy a niť na jeansy do šicího stroje
  • pro ruční šití zvolte ideálně také polyesterovou niť na jeansy, ale můžete použít i bavlnky nebo voskovanou niť
  • šídlo/silnější jehlu/hrot kružítka
  • pravítko
  • šicí stroj
  • nůžky (na papír nepoužívejte krejčovské nůžky, papír je tupí)

Pokud se do klíčenky pustíte ručně, využijete na střihu dírky a sledujte návod o trochu níže.

Střih vám pošlu do e-mailu – PŘIHLAŠTE SE O NĚJ TU (KLIK) (po přihlášení vám přijde e-mail k potvrzení, že jste to vy a pak už vám automaticky přijde e-mail se střihem. Může spadnout do složky Hromadné či Spam, kdybyste ho nenašli, napište  mi na puntik@puntik.com)

Podle střihu si obkreslíme a vystřihneme tyto tři díly. Používejte nůžky na papír, ty krejčovské papír tupí.

Horní okraj těla klíčenka si z rubové strany zahneme – nejdříve si 1 cm od kraje vytlačíme šídlem, větší jehlou či hrotem kružítka ohyb. Šídlo držíme v úhlu 10°, nesmíme papír protrhnout, jen vytlačíme linii do papíru podle pravítka.

Díky tomu nám půjde papír takto krásně rovně ohnout. Ohneme ho a opatrně přejedeme nůžkami, abychom ohyb zafixovali.

Ohyby si přišijeme asi 0,5 cm od kraje. Jak se na stroji šije z pratelného papíru najdete tu (klik).
Začneme šít 3 mm od kraje – na klíčenku jsem si vyznačila značky, abych viděla, kde mám steh začít a skončit. Na začátku a na konci zapošijeme.
Sešijeme si okraje na obou dílech klíčenky.

Na jednom díle si podle střihu vyznačíme značky, kde budeme končit steh.

Potom si oba díly přiložíme rubem na rub k sobě a přišijeme po bocích – 3 mm od kraje. Začínáme těsně pod ohybem a skončíme dole u značek, který jsme si udělali podle střihu.

Takto máme sešitou klíčenku a zbývá nám už jen přidat proužek na klíče.

Na jedné straně proužku si vytlačíme ohyb 2 cm od kraje, vložíme do něj kroužek na klíče a zašijeme. 

Druhou stranu proužku můžete zakončit různým způsobem. Můžete proužek příhodně zkrátit a umístit i na druhý konec kroužek na klíče.

Na druhý konec ale také můžeme umístit karabinku – potřebujeme karabinku s polokroužkem stejného průměru jako je proužek papíru. Naměříme si délku proužku tak, aby při vytažení klíčů nám karabinka či druhý kroužek na klíče zůstaly u otvoru.

A posledním způsobem zakončení je zapnutí proužku na patentku či druk. Zatáhneme klíče dovnitř a naměříme si, kam patentku umístíme. Konec proužku ohneme a vrchní díl patentku či druku umístíme přes obě vrstvy.

A KLÍČENKA JE HOTOVÁ! 🙂

Klíčenku si můžete ušít i ručně, postupujeme velmi podobně, jen si předem podle střihu předpícháme dírky.

Při předpíchání dírek si papír podložíme kartonem nebo nějakou podložkou. Můžeme si předpíchat oba díly zaráz.
Oba díly si umístíme buď lícem nahoru a tím budeme mít dírky z obou stran hezčí, nebo rubem na sebe a díly nám při sešívání budou lépe na sebe naléhat (viz níže).

Papír si můžeme pojistit papírovou páskou a dírky pícháme kolmo šídlem či jiným širším hrotem (větší jehlou/hrotem kružítka). Na druhé fotce vidíte, jak vypadají dírky z vrchu a dírky ze spodu, šídlo papír vytlačí dolů, proto je lepší předpíchávat si dírky z líce.

Při sešívání potom rubové strany dírek na sebe nedoléhají, což zásadně nevadí, steh tam má ovšem větší vůli. Na druhou stranu máte klíčenku z obou stran hezčí.
Zvolte způsob, který se vám bude více líbit.
Dírky si můžete také prorazit 1 mm průbojníkem, který papír z dírky odstraní a tím zmizí všechny zmiňované problémy!

Na ohyb jsem umístila dvě řady dírek, protože si je tak můžeme ozdobně a různými způsoby vyšít, ale lze je samozřejmě sešít i jen jednou řadou. Také je možné si díl nejdřív ohnout a pak si řady dírek na ohybu předpíchat.

Klíčenku můžete sešít různými nitěmi. Já volím nejradši silnější polyesterové jeansové (Amann, 0,6 mm silné, Unipol jsou trochu slabší), ale můžete použít i vyšívací bavlnku, která ale není tak pevná.
Lze použít i voskovanou niť, která se používá na šití kůže, ale není to nutné a je lepší zvolit tenčí (méně než 1 mm) silnou niť.

Nejdřív si sešijeme ohyby – díky dvojité řadě dírek si můžete okraj ozdobně prošít. Možností je nekonečně mnoho! Kromě různých stehů, můžete také vystřídat více barevných nití.

Potom si díly k sobě přišijeme, začala jsem na horní straně a ještě jsem si z boku takto dvojitě šev zajistila (není to nutné, ale bude to zas pevnější). 
Papír můžete ručně sešívat dvěmi jehly a nitěmi, ale protože je tuhý a niť jej nestahuje, já volím jednodušší cestu předního stehu, kterým se potom vrátím, abych dosáhla plného stehu.

U otvoru na dně klíčenky jsem si na konci stehu udělala takovýto trojúhelníček, který vypadá nejen ozdobně, ale také mi pevněji zajištěje otvor.
A vracím se volnými místy ve stehu zpátky.
Na konci zauzlíkuji, prošiji ještě stehem zpátky, případně ještě jednou zauzlíkuji a prošiji, abych měla pevně zapošito.

Niť si potom vyvedu mezi papíry a pak teprve odstřihu. 
Takto vypadá sešitý jeden bok a stejným způsobem sešijeme i druhý.

U poutka na klíče si můžeme opět šev sešít ozdobně stejně jako okraje klíčenky.
Další možnost zauzlování vidíte na první fotce, kde zauzlíkuji niť mezi dvěma papíry o stehy.
S poutkem pak postupujeme dál úplně stejně jako u strojového sešívání.

U sad na ruční klíčenky jsem připravila ještě jinou možnost uchycení proužku, který nevede přes klíčenku:

Klíčenku máme hotovou, věřím, že vás potěší a bude dobře sloužit!

Budu taky moc ráda, když se pak s ní pochlubíte – třeba ve FB skupině Šití s Puntíkem.

Hodně radosti u šití! 🙂

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *