Může se stát, že si nevíte rady, co komu dát. Může se taky třeba stát, že byste si rady věděli, ale dotyčný či dotyčná si střádá na něco většího a přeje si ze všeho nejvíc příspěvek do kasičky. Může se stát i to, že už nestíháte dárek koupit (ale přitom ještě stíháte si v předvánočním shonu hezky v klidu domova trošku zakutit).

Taková naditá obálka také potěší, ale kdo příhodnější by mohl přinést ty barevné papírky než pan kapr, jehož šupinky prý přinášejí štěstí a dostatek peněz?

Na tohoto kapra si nevezmeme paličku, ale v duchu mírumilovných Vánoc najdeme měkkoučký filc.

Nejdřív si uložte a vytiskněte šablonku. Velikostí a poměrem stran by měla odpovídat papíru A4, kdyby se vám obrázek stáhl menší, upravte před tiskem na celou A4. (TIP – nemáte-li tiskárnu, stejně dobře poslouží papír přiložený na monitor a tužka, na kterou nebudete surově tlačit 😉 ).

Nejdřív si uložte a vytiskněte šablonku – KLIK

(Pdf dokument se otevře v novém okně a pak si ho stáhněte obvyklým způsobem do svého počítače. Střih je na A4).
Na mobilu se vám střih může prostě někam uložit do souborů, na počítači ho přímo uvidíte).

TIP – nemáte-li tiskárnu, stejně dobře poslouží papír přiložený na monitor a tužka, na kterou nebudete surově tlačit.

   

  Máte-li vytištěno či obkresleno, zkontrolujte, jestli se vám do šupinek vejdou na šířku bankovky (může být i malinko menší než na obrázku, peníze tam po složení budou mít místa dost).

  Jestli ano, vystřihněte z papíru kapříka i jednotlivé šupinky. Potom šablonku přišpendlete nebo obkreslete na filc, který bude tvořit spodní část kapříka (je vhodné zvolit tmavší kontrastnější barvu, než barvu vrchního filcu) a vystřihněte zhruba tři milimetry kolem šablonky.

  Nejlepší by bylo použít tlustší filc, pokud nemáte jako já a chcete kapříka pevnějšího, vystřihněte z filcu ještě jednu vrstvu. Vrchní filc by byl také lepší silnější (ale nemusí to být, jen pak bude kapr živější a pružnější!), můžete si pomoct vlizelínem (podžehlete filc ještě před vystřižením kapra) nebo také druhou vrstvou filcu. Tentokrát vystřihnete filc přesně podle šablonky a také šupinky.

  TIP – pokud máte ostré nůžtičky, vystřihněte šupinky opatrně přímo v celém tvaru, šablonku vytiskněte ještě jednou a dejte nějakému blízkému dítěti k pomalování a nalepení filcových šupinek.

  Všechny vrstvy položte na sebe a přišijte při krajíčku kapra. Máte-li šicí stroj, projeďte to ba stroji, ale můžete je sešít i ručně bavlnkou. Použijte přední steh jako na spodních fotografiích, kterým také „vykreslíme“ kaprovi ploutvičky. Šijete přibližně stejně dlouhé stehy se stejně dlouhými mezerami, nakonci otočíte a jedete zpět – zpátky vedete steh hezky v mezerách. Díky tomuto stehu budete mít pěknou i spodní stranu kapra. Začínejte a také končete s bavlnkovými uzlíky schovanými ve vnitřních bočních spojích (aby nebyly vidět ani z jedné strany).

  TIP – kapra můžete také vycpat, přišít poutko a pověsit na stromeček. Kapra potom musíte šít ze tří vrstev filcu, s horní prošupinkovanou vrstvou nejdříve prošijete ozdobně ploutvičky a poté s ještě jednou spodní vrstvou prošijete kapra dokola při krajíčku – podobně jako srdíčko níže – necháte si kousek neprošitý, kterým kapra vycpete (nejlépe dutým rounem, ale dobře poslouží i obyčejná vata) a pak nazpět prošijete mezery. I do vycpaného kapra můžete za šupinky zasunout bankovky.

  Tak kapr je prošitý, ploutvičky jsou ozdobně prošité také, na očko můžete použít knoflíček jako já nebo je také vyšít. Ten můj je prošitý durch, očko z jedné strany tvoří z knoflík, z druhé strany kapřík spinká…

  Moji kapříci totiž po darování peněz sloužili jako ozdobné podtácky!

  A to je vše 🙂 Tedy skoro:

  Napište mi, jak se vám projekt líbí.
  Vymýšlela jsem ho na míru jednomu miminku, které mělo brášku milujícího dinosaury. To taky může lépe navodit sourozenecký vztah.
  Ale taky si myslím, že miminka nemusí mít jen roztomilé hračky, že takový krutopřísný tyranosaurus je potěší taky! Zvlášť, když má na hlavě provázky a malé tlapky, to si prostě zamiluje každé miminkko.

  Budu taky moc ráda, když se pak s ním pochlubíte – třeba ve FB skupině Šití s Puntíkem.

  Hodně radosti u šití! 🙂

  0 komentáøù

  Pøidat komentáø

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *