Papír nebo kůže? Pratelnému papíru se někdy říká také veganská kůže, ale kůži si podobá hlavně jeden druh papíru, který na trhu najdete.

Pojďte se podívat v krátkém videu na všechny 3 druhy papíru, jak vypadá v roli i na hotových výrobcích, a odhalit, jak si právě tu „koženou“ verzi můžete docela snadno a rychle vyrobit sami doma z hladké (vydržte, někdy se video chvilku načítá):

Na trhu tedy můžete najít různé druhy pratelného papíru:
  • klasický standardní – vypadá jako hladký papír v různých barvách
  • zmačkaný, někde označovaný jako „aged“, tedy stařený
  • a pokrytý z jedné strany fólií s nějakým motivem – třeba zlatým, metalickým, ale i se vzorem.

Stařená verze bývá dražší (skoro jednou tolik), než ta klasická, a vzhledem se od sebe docela dost liší. Působí víc jako kůže a méně jako papír, je malinko měkčí a je na ní pak i méně výrazně vidět používání a mačkání.
Což je čistě na osobním vkusu, jestli to vnímáme jako výhodu či ne 👍

Jak si vyrobíte z klasické verze?

 

Ten proces je úplně jednoduchý – prostě papír namočíme, necháme chvilku nasáknout vodou a pak mačkáme, mačkáme a zmačkáme.
Potom papír usušíme.
A můžeme (nemusíme) vyžehlit (ozkoušejte předem na kousku papíru, raději nejdřív přes platýnko, žehlete na nižší teplotu).

Je potřeba akorát počítat s tím, že se papír trochu srazí. Našla jsem informaci o 5%, v mém případě to vyšlo zhruba na 6-7%.

Ustřihla jsem si papír o velikosti 25 cm x 50 cm, a po uschnutí a vyžehlení byl z každé strany zhruba o 0,5 – 0,7 cm kratší.
Takže pokud si budete chtít papír zestařit pro nějaký konkrétní projekt, určitě si ustřihněte díly s rezervou. Kraje se namočením také malinko zvlnily, ale nijak výrazně, co by potom při šití mohlo vadit.

Na to, co potřebujete na šití z pratelného papíru vědět a udělat, se podívejte v mém PŘEDCHOZÍM VIDEU.

Základní informace najdete také v mém letáčku – čtyřlístku, který si můžete zdarma stáhnout, vytisknout a mít tak vždy po ruce, když se k pratelnému papíru vrátíte.

Stáhnete kliknutím na tento odkaz: ČTYŘLÍSTEK ZÁKLADNÍCH INFORMACÍ O ŠITÍ Z PRATLENÉHO PAPÍRU. 

Tak která verze papíru se vám nejvíc líbí? 🙂
U mně vede hladká, protože mně hrozně baví ta „papírovost“! 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *