Tento roztomilý dinosaurus Vašek je hračkou pro nejmenší. Vejde se jim do ručiček, můžou ho ožužlávat a dokáže i štěrchat. Můžete ho klidně ale i trochu zvětšit, vynechat štěrchátko a máte dárek pro větší milovníky dinosaurů – větší Vašek se vám bude také lépe šít.

Na tohoto malého dinosaura budete potřebovat:

 • malý kousek látky (určitě se vlezete do čtverce 30 x 30 cm) hlavní látky plus ještě doplňkovou na bříško a vnitřní stranu tlapek
 • kousek bavlněného provázku
 • duté vlákno
 • bavlnky na vyšití obličeje nebo fixky na textil
 • jehlu, nitě, šicí stroj (ale můžete si ho klidně ušít i v ruce)
 • (ještě se hodí bambusová hůlka nebo podobná pomůcka na protahování tlapek a švů při přerubování a při plnění dutým rounem)
 • na štěrchátko použijte nějakou vhodně malou krabičku (od kinder vajíčka, balzámu na rty, vzorky krému apod.) a korálky/kamínky/suchou rýži, cokoli co bude štěrchat a nebude se kazit.

Nejprve si vytiskněte střih. Tělo dinosaura budete potřebovat 2x, přední tlapky 4x, překreslete střih na látku podle obrázku. Na střihu počítám s 0.5 cm přídavky na švy (přerušová čára). Je dobré mít ale na látce také obrys, kudy potom povedeme steh (plná čára). Na tělo dinosaura si překreslete i značky.

Střih na dinosaura si stáhněte kliknutím právě sem – KLIK

(Pdf dokument se otevře v novém okně a pak si ho stáhněte obvyklým způsobem do svého počítače. Střih je na A4).
Na mobilu se vám střih může prostě někam uložit do souborů, na počítači ho přímo uvidíte).

   

  Takto si překreslete střih na látku. Dinosaurus bude hezčí, když na bříško a vnitřní stranu tlap zvolíte jinou látku. Tělíčko obkresluji na přehnutou látku lícem k sobě, přední tlapky také a rovnou dvakrát – ty však vystřihnu až po ušití.

  Takto máme vystřiženo a jdeme šít!

  Máme nastavenou velmi krátkou délku stehu a takto přišijeme k sobě přední tlapky. Nazapomínáme na začátku a na konci zapošívat.

  Teprve po ušití vystřihneme s přídavky na švy a na oblých místech opatrně švy nastřihneme téměř až ke švu. A tlapky přerubíme.

  Přerubené tlapky můžeme jen lehce vycpat.

  A našijeme je takto k oběma dílům těla. Vrchní část tlapky umístímě pod značku (s šipkou dolů). Přišíváme úplně při krajíčku látky.

  Takto máme vyznačeno, kam umístíme bavlněný provázek.

  Ustřihneme si čtyři kousky bavlněného provázku v délce, jak se nám bude líbit výsledný oblouček na dinosaurovi. Já mám na ocásku maličký a na hlavě potom ten prostřední je největší. Přišijeme opět při krajíčku látky, a zhruba 0,5 cm nám konce provázku přesahují (aby se nám nestihly do švu vypárat).

  Potom si našijeme vnitřní stranu tlapek. Je to tento díl, nejdříve lícujeme a sešijeme jednu nohu od špičky do špičky do špičky. A potom teprve druhou půlku dílu k druhé noze a tělíčkovému dílu. Ta delší špička směřuje směrem k ocásku, kratší je vepředu k bříšku.

  Takhle to pak vypadá sešité.

  Teď nás čeká asi nejobtížnější část na dinosaurovi – bříško. Rozevřeme si tělíčkové části a tupější špičku bříška přiložíme tam, kde končí šev vnitřní strany tlapek. Budeme přišívat bříško nejdříve k jedné části těla.

  A to tak, že po malých kouskách od spodní značky k horní oblou část bříška přišijeme k tělíčku.Vždy kousek ušijeme, necháme zapíchnutou jehlu, zvedneme patku, bříško si trochu pootočíme a ušijeme další kousek.

  Takhle vypadá bříško našité k jedné části tělíčka. A opatrně přišijeme k druhé, zase od značky k značce. Dáváme si pozor, aby se nám pod jehlu nepřipletla nějaká vrstva dinosaura, kterou nechceme přišít – urovnáme si projekt tak, abychom sešívaly zase okraje tělíčka a bříška.

  Máme sešité bříško a jdeme sešít zbytek tělíčka.

  Je lepší si nejdříve prošít jen hlavu s bavlněným provázkem. Tím se uchráníme toho, že by se nám pak látka při šití díky provázkům příliš posunula a neseděla na spodní části.

  A pak teprve prošijeme celého dinosaura znovu i s hlavičkou, tím budeme mít provázky prošité dvakrát a miminko jen tak nevytrhne. Na zádech je na střihu vyznačena část, která zůstane neprošitá. Tu dinosaura přerubíme a potom také vycpeme. A teď POZOR – ještě před přerubením, nastřihněte podobně jak ona ručičkách opatrně téměř až ke švu všechna zaoblená místa a hlavně ta vpadlá – u krku vpředu vzadu, u nožiček. Dávejte si pozor, abyte prostřihly i díly bříška a vnitřní strany tlapek.

  Fešák je přerubený a teď by potřeboval něco pojíst.

  Při plnění dutým vláknem je hůlka velmi užitečná. Do úzkých částí (ocásek, noha) je dobré strkat rouno po troškách a hůlkou upěchovávat, aby nám tam nevznikla vzduchová bublina. Vycpěte do měkka nebo tvrda, jak uznáte za vhodné. Ještě mu nechejte v bříšku místo na štěrchátko!

  Na štěrchátko můžete použít jakoukoli příhodně velkou krabičku (od kinder vajíčka nebo např. já mám od balzámu na rty). Naplňte ji třeba korálky nebo kamínky a zavřete.

  Pokud jste lehce paranoidní jako já (nebo máte zkušenosti s časnými zoubky a hryzavými miminky), ušijte štěrchátku ještě nedobytný obal. Jednodušše dva akorát velké obdélníky přišijete k sobě na třech stranách, přerubíte, vložíte krabičku a čtvrtou stranu ještě na stroji zašijete. Takto se k drobným korálkům nedostane ani pes!

  Na této fotce vidíte vycpaného dinosaura a otvor, který je potřeba zašít ručně matracovým stehem. A také tip, jak si můžete snadno naznačit oka ve stejné vzdálenosti – nakreslíte si je na jednu stranu, zapíchnete jehlu co nejkolměji tak, aby druhé oko bylo na druhé straně hlavy ve stejné pozici.

  Na této fotce vidíte vycpaného dinosaura a otvor, který je potřeba zašít ručně matracovým stehem. A také tip, jak si můžete snadno naznačit oka ve stejné vzdálenosti – nakreslíte si je na jednu stranu, zapíchnete jehlu co nejkolměji tak, aby druhé oko bylo na druhé straně hlavy ve stejné pozici.

  Tady vidíte jednak matracový steh (ten druhý), kterým zašijete díru po vycpání dinosaura. A zadní steh, kterým můžete vyšít pusu dinosaura.

  Takto vypadá dinosaurus i s vyšitým obličejem. Nezapomeňte na zoubky.
  A MÁME HOTOVO! 🙂

  Pokud na to vyšívání moc nejste, můžete obličej docela jednoduše namalovat fixkami na textil. Pořádně zažehlete, aby byla barva stabilizovaná.

  Napište mi, jak se vám projekt líbí.
  Vymýšlela jsem ho na míru jednomu miminku, které mělo brášku milujícího dinosaury. To taky může lépe navodit sourozenecký vztah.
  Ale taky si myslím, že miminka nemusí mít jen roztomilé hračky, že takový krutopřísný tyranosaurus je potěší taky! Zvlášť, když má na hlavě provázky a malé tlapky, to si prostě zamiluje každé miminkko.

  Budu taky moc ráda, když se pak s ním pochlubíte – třeba ve FB skupině Šití s Puntíkem.

  Hodně radosti u šití! 🙂

  0 komentáøù

  Pøidat komentáø

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *