Opravdu jednoduchý a efektní projekt. Pokud si ho nezkomplikujete složitým zdobením, máte hotovo za pár minut. A pokud ano, určitě si ten čas u zdobení krásně užijete!

 • Na princeznovskou korunku budete potřebovat jen malý kousek papíru – 9 cm x 25 cm a kloboukovou (tenkou) gumičku.
 • Na královskou zhruba 7 (až 9 cm) široký proužek a dlouhý jako požadovaný obvod hlavy a 2 cm k tomu na švy.
  Můžete ale také udělat univerzální korunku s gumičkou, potom potřebujete ještě širší gumu a postupujete při sešívání stejně jako u Indiánské čelenky (klik).
 • Pak už jen potřebujete:
  Jeansovou niť a jehlu na jeansy do šicího stroje.
  Případně bavlnky, pokud si ji budete chtít vyšít drahokamy.

Ve střihu najdete mé dvě verze princeznovských korunek a královskou si můžete udělat v provedení jako mám já, nebo využít střih i s “puntíky” na špičkách koruny.
Ozdobit si ji můžete naprosto podle své fantazie. Můžete ji pokreslit, vyšít korálky, nalepit lesklé korálky, papírky, nebo našít jako já aplikace z jiného papíru a vyšít drahokamy. Ty ve střihové příloze najdete také.
Na princeznovskou jsem použila zlatý papír, ale určitě bude krásná i z obyčejného. A odstřižky z princeznovské korunky jsem pak dekorovala koruny pro krále.
Návod bude tentokrát opravdu jednoduchý.

Střih na korunky si stáhněte kliknutím právě sem – KLIK

(Pdf dokument se otevře v novém okně a pak si ho stáhněte obvyklým způsobem do svého počítače. Střih je na A4, tiskárnu nastavte tak, aby vám tiskla až do okrajů).
Na mobilu se vám střih může prostě někam uložit do souborů, na počítači ho přímo uvidíte).

   

  Vystřihněte si střih, obkreslete na rub pratelného papíru a vystřihněte.

  Podle střihu udělejte do korunky díry na provlečení gumičky. Já použila šídlo, můžete jej ale propíchnout silnější jehlou – jde o to, aby dírka byla tak malá, aby se jí dala provléknout klobouková gumička, která se potom uvnitř zauzlíkuje.

  Sešijeme z rubu konce korunky k sobě – v místě vyznačené čáry, můžeme zapošívat strojově. Pokud se vám papír šije lépe na mokro, můžete si ho předem namočit.

  Určitě si ho ale namočte v tuto fázi, kdy korunku otočíme, půjde to snadno a ani se vám nepomačká. Nechce ji volně uschnout a pak už jen každou dírkou provlečeme jeden konec gumičky, odměříme délku podle princezniny hlavy a gumičky zauzlíkujeme.

  Takto sluší korunka Mé panence. Vám či vašim princeznám bude slušet zrovna tak.

  A TEĎ JEŠTĚ KORUNY PRO JEHO KRÁLOVSKÉ VÝSOSTI:

  Na královskou korunu musíme měřit hlavu dopředu – metrem nebo pomocí provázku. (Nebo si udělat verzi s gumičkou podobně jako u Indiánské čelenky).
  Obvod královské hlavy měřte kolem čela a temene v nejširším místě. Střih jsem udělala krátký, aby se vešel na A4 k tisku, proto je nutné ho podle požadované délky nastavit. Nevadí, pokud růžky koruny nevyjdou přesně podle odměřeného provázku, zakončete u nejbližšího spodního zubu.

  A takhle už vypadají dvě královské koruny na dvě různě velké hlavy. A teď je ten správný čas na zdobení! Já jsem našila do obzubu zlaté trojúhelníky, co mi zbyly z princeznovských korun, pěkně při kraji a nezapošívala na stroji, ale opět vytáhla nitě dozadu a zauzlíkovala ambulatními uzly.

  K vyšívání drahokamů si nejprve papír prodírkujte – uděláte dírku ve všech místech, kde se setkávají čáry brusu. U kulatých tvarů jsem ještě na střih vyznačila po obvodu čárky, kde je také nutné udělat dírku, aby zůstal kulatý tvar zachován. Dírky jsem dělala tentokrát větší, protože do nich povedu bavlnku hned několikrát. Použila jsem bavlnku a třpytivou niť. Zauzlovat a jednoduše vyšívat z dírky do dírky tak, aby bavlnka vykreslila obrysy drahokamu.

  Potom prošijeme konce k sobě, zapošijeme, šev roztáhneme do stran a ještě z lícové strany prošijeme, aby na hlavě netlačil. U princeznovské korunky to není nutné, navíc by se nám pod stroj těžko dostávala. U této velké ani nemusíte namáčet papír, půjdete to otočit i bez toho.

  Takto jsem švy přišila k lícové straně.

  A MÁME HOTOVO! 🙂

  Varianta s „puntíky“ může vypadat pak třeba takto:

  Tak nasaďte si korunky a napište mi, jak se vám projekt líbí!
  Budu taky moc ráda, když se pak s ním pochlubíte – třeba ve FB skupině Šití s Puntíkem.

  Hodně radosti u šití! 🙂

  0 komentáøù

  Pøidat komentáø

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *